Solárne inštalácie vo vysokohorskom a horskom prostredí

Vysokohorské podmienky vytvárajú mimoriadne dobré podmienky pre prácu slnečných kolektorov. Priezračnosť ovzdušia bez znečistenia zabezpečuje ich mimoriadne vysoký výkon. Nezanedbateľný je aj odraz slnečného žiarenia od snehu a ľadovcov. Paradoxne v zimnom období býva na horách viac slnečných dní než v údoliach, čo má na svedomí inverzia.

Spolu s ekologickým prínosom a nezávislosťou na prívode elektriny sú tak slnečné kolektory vynikajúcim riešením pre zabezpečenie teplej úžitkovej vody v horskom prostredí, hlavne v hoteloch a chatách. Dokazujú to aj mnohé realizácie najväčšieho slovenského výrobcu slnečných kolektorov,THERMO|SOLARU Žiar po celom svete. Hrejú vodu na najvyššej nemeckej hore Zugspitze v Alpách i v nepálskom Kátmandú pod Himalájami. Informuje o tom Alfréd Gottas, riaditeľTHERMO|SOLARU.

,,Príbeh najvyššej hory Nemecka, alpskej Zugspitze a hotela Schneefernerhaus vo výške 2650 m n.m, najlepšie ilustruje tvrdenie, že vysokohorské podmienky vytvárajú mimoriadne dobré podmienky pre prácu kolektorov. Už od samého začiatku sa tu realizujú exaktné a dlhodobé merania všetkých parametrov, ktoré potvrdili niektoré všeobecne známe solárne postuláty. Vysokohorské prostredie spolu s extrémnou priezračnosťou ovzdušia zabezpečujú mimoriadne vysoký výkon kolektorov. Napríklad vo februári sa intenzita dopadajúceho žiarenia približovala k úrovni solárnej konštanty (cca 1300 W/m2),“ konštatuje A.Gottas.

Solárny systém zo Žiaru na najvyššom vrchu nemeckých Álp

Solárne zariadenie na bývalej horskej chate Schneefernerhaus, pochádzajúcej z 30-tych rokov minulého storočia, bolo financované Spolkovým ministerstvom životného prostredia. V rámci projektu sa horská chata prebudovala na stanicu na výskum životného prostredia. Nachádza sa vo výške 2650 m n.m., tj. cca 200 m pod vrcholom najvyššieho vrchu nemeckých Álp – Zugspitze (2962 m n.m.).

V záujme dodržania čistoty ovzdušia bol za základ energetického hospodárstva zvolený systém pozostávajúci z tepelného čerpadla a slnečných kolektorov. Kolektory boli zvolené s ohľadom na extrémne prevádzkové podmienky, ide o ploché vákuové kolektory typu TS 400. Tieto sú súčasťou fasády objektu. Rozdelené sú do piatich radov po 10 kusov. Kolektormi sa priamo ohrieva TÚV a tiež sa nízkopotenciálnym teplom ohrieva voda v zásobníku s objemom cca 100 m3. Následne je toto nízkopotenciálne teplo transformované na potrebnú teplotnú úroveň zabudovaným tepelným čerpadlom systémom voda – voda.

Rakúske Alpy tiež zdobia žiarske slnečné kolektory

Medzi netradičné realizácie slnečných kolektorov z produkcie firmy THERMO|SOLAR Žiar, s.r.o. sa zaradil aj hotel Landhaus St. Georg, ktorý sa nachádza v krásnom alpskom prostredí v blízkosti rakúskeho lyžiarskeho strediska Schladming. Pri modernizácii  technologického zariadenia na ohrev vody v hoteli bolo na jeseň 2019 inštalovaných 16 solárnych kolektorov TS 500 s účinnou plochou kolektorov 36 m². Kolektory ohrievajú vodu v 3 nových akumulačných zásobníkoch, každý s objemom 800 l a celkovým objemom 2 400 l, ktoré nahradili už dožívajúce pôvodné bojlery pochádzajúce ešte z roku 1988. Systém je dimenzovaný tak, aby počas letnej sezóny pokryl potrebu teplej vody pre 40 – 50 hostí bez dodatočného ohrevu kotlami.

 

Slovenskí majitelia hotela Landhaus St. Georg sa tak rozhodli modernizovať technologické zariadenie na ohrev vody v hoteli, keďže na ďalších svojich objektoch už využívali slnečné kolektory spoločnosti THERMO|SOLAR Žiar a poznali ich prínosy. V lete je systém dimenzovaný tak, aby pokryl potrebu teplej vody pre 40 až 50 hostí, v zimnej sezóne solárne kolektory sekundujú doterajším kotlom slúžiacim aj na kúrenie a v čase zhoršených podmienok vodu aspoň predohrejú. V období medzi sezónami, kedy je hotel pre hostí zatvorený, slúžia slnečné kolektory na temperovanie celého objektu. Hotel je v nadmorskej výške 800 m. Projektovaná návratnosť investície do solárneho systému bola okolo 5 rokov.

Na streche sveta v Nepále

V exotickej krajine veľhôr –Nepále ohrievajú slovenské slnečné kolektory vodu, ktorá sa následne využíva v klimatizačnom systéme výrobných a skladovacích priestorov tamojšej farmaceutickej firmy. Nepál sa stal v poradí 46. krajinou, v ktorej boli v roku 2011 inštalované slnečné kolektory z THERMO|SOLARU Žiar, s.r.o., Žiar nad Hronom. Dnes je tých krajín viac ako 70. Vyše 100 m2 štandardných plochých kolektorov typu TS 300 bolo umiestených na rovnej streche budovy nepálskeho výrobcu liečiv „Deurali Janta Pharmaceuticals P.Ltd“ v hlavnom meste krajiny Káthmandú.

THERMO|SOLAR ponúka individuálne riešenia

THERMO|SOLAR Žiar, s.r.o. si dokáže poradiť aj s netradičnými výzvami na inštalácie slnečných kolektorov.  Napríklad pri individuálnych požiadavkách pri atypickej architektúre, historických a špecializovaných budovách, či v náročných klimatických podmienkach. Medzi jeho majstrovské kúsky patrí logo hrocha zo slnečných kolektorov v ZOO Ostrava, dodávka pre solárnu loď a rôzne individuálne riešenia pre bytové domy, hotely a kostoly po celom svete. Na základe požiadavky nie je výnimkou ani zhotovenie individuálneho tvarového riešenia kolektora, napríklad skosenie časti kolektora pod určitým uhlom a pod. Panely a nosné konštrukcie majú hurikánový test, čiže sú testované na odolanie rýchlosti vetra až 230 km/h. 

Mimoriadna spoľahlivosť

Kolektory zo Žiaru sú mimoriadne spoľahlivé. Pri zemetrasení v Chile pred cca 10 rokmi nebol poškodený z celkových 300 ani jeden plochý kolektor z produkcie THERMO|SOLARU, kým mnohé konkurenčné trubicové kolektory v rovnakej lokalite zemetraseniu neodolali. Pracujú často vo veľmi extrémnych podmienkach, či už v Patagónii blízko Antarktídy, alebo v Marakéši v Maroku, či pri odsoľovaní morskej vody v Ománe.

Ďalšie informácie sú na www.thermosolar.sk alebo na tel.: +421-45-601 6080